Znameniti 310 km dolgi pohod XIV. divizije (Tomšičeve, Šercerjeve in Bračičeve brigade) na Štajersko, katerega namen je bil v tej pokrajini okrepiti partizansko vojsko, se je začel 6. januarja 1944 v Suhorju v Beli krajini. Po skoraj mesecu dni pohoda čez hrvaško ozemlje je v noči s 6. na 7. februar v Sedlarjevem prispela na Štajersko. Na poti, približno enaki tisti, ki jo je po Sloveniji prehodila večina XIV. divizije, je 28 etap in 29 kontrolnih točk (KT). Na 181,7 km je 13.517 m vzponov (vrhov je 11) in 6.742 m spustov (ti podatki so iz planinsko-zgodovinskega vodnika Francija Horvata Po poteh XIV. divizije, PZS, 2022). Pot, ki sva se jo odločila prehoditi, je za Slovensko planinsko potjo druga najstarejša taka v Sloveniji. Lotila sva se je 7. februarja, prav na 80. obletnico prihoda Štirinajste nazaj v Slovenijo.
Od Sedlarjevega (KT 1) do Pilštanja (KT 2)
Glavno cesto sva prečkala v levo proti Zečam in Zdolam; v daljavi sva že zagledala sleme s kapelo, kamor sva bila namenjena. Cesta se je najprej spustila, potem ko je prečkala izvir Zečka, pa se je začela vzpenjati. Kakih 5 minut od spomenika se je v levo odcepil neoznačen kolovoz, po katerem sva se nameravala vračati (desno kažipot za Zeče pri Bučah 3, 6, 8–13, 20). Na razcepu po dobrih 5 minutah sva se držala desnega kraka (smerokaz Lesično; nazaj Buče, levo Zdole, Turistična kmetija Pirš), in se povzpela mimo dozdevno nenaseljene hiše. Kmalu zatem se je vzpon za nekaj časa unesel in šla sva mimo domačije Pristušek. Ob cesti so že cveteli jetičniki, a ob njej so ležali tudi ogorki, plastenke, pločevinke in druge smeti, žal ne prve ta dan. Četrt ure od razcepa sva dosegla sleme – najvišjo točko 1. etape (445 m) in Zmajškovo kapelo iz leta 1873, potrebno obnove.
Cesta se je spustila na drugo stran proti Klakam. Pri kmetiji Čepin (Klake 6) sva videla star obcestni kamen z napisom 5 km. Po 10 minutah sva se ustavila na križišču (407 m) pri razpelu in kažipotih nazaj Sedlarjevo 2h 30min, desno Partizanska bolnica Javoršica 1h 30min, Velika Rudnica – Plešivec 3h 30min, levo Pilštanj 30min, Bohor 4h 40min. Zavila sva levo mimo Klak 2 s stensko »ilustracijo« sv. Dominika Savia, zavetnika cerkvenih pevčkov, ministrantov, mladoletnikov in po krivem obdolženih. Na razcepu za kmetijo Turk (Klake 1) s kapelo po dobrih 5 minutah sva sledila knafelčku in markaciji Slomškove poti desno. Kmalu sva prišla do še nekaj hiš, večinoma brez številk, neka stara, zapuščena pa jo je imela: Pilštanj 69. Torej sva se bližala cilju. Družbo so nama delali črni in blagodišeči telohi, trobentice, jetrniki. Mimo popolne podrtije in uboge hiške z letnico 1940 sva četrt ure od Turka pristala v središču Pilštanja (377 m). Med številnimi kažipoti je bil tudi tisti za KT 2, a je kazal v napačno smer. K sreči sva vedela, da je pri nekdanji gostilni Zakošek (Pilštanj 22). V skrinjici sva našla vpisno knjigo tudi še iz leta 2012 in žig. Vaški vodni zbiralnik z letnico 1940 pred Zakoškom še vedno služi za zalivanje in kot rezervni vir za gašenje.
Dolina Gruske
Vrnitev si je Jani zamislil po svoje (na zemljevidih je poiskal sicer neoznačene poti), ker sva si želela ogledati še dolino potoka Gruska. Po približno 50 minutah sva zapustila pot, po kateri sva prišla v Pilštanj, in zavila desno na neoznačeni kolovoz, bližnjico do ceste Kozje–Buče. Bil je tako moker, da je kar cmokalo pod nogami. Splašila sva nekaj srn, ki so se pasle na bližnjem travniku. Tako hitro so jo ucvrle navzgor proti cesti in čeznjo v gozd, da jih nisem ujela s fotoaparatom, midva pa sva do ceste potrebovala skoraj 10 minut. Nadaljevala sva desno po njej. Levo nad njo je bilo okrog vinotoča Gruska sredi Mramorjevih vinogradov precej živahno. Pri avtobusni postaji Gruska jama čez 5 minut sva zavila na odmikališče z mizo in klopmi. Na razlagalni tabli o Kozjanskem regijskem parku sva si ogledala zemljevid ter opise parka, jame Gruske in Puščavnikove jame. Skrbniki teh naravnih vrednot prosijo obiskovalce, naj pobirajo odpadke, ampak tolikšne, kot sva jih videla midva, bi težko.
Odmikališče sva zapustila po ograjeni poti in nato levo po asfaltni cesti navzdol. Kmalu naju je puščica na stebričku usmerila levo po travniku ob robu gozda. Ob brvi čez potok Gruska je stala tabla o potoku, rastlinah ob njem (kalužnici, trpežni srebrenki, vodni meti, močvirski preslici, močvirski spominčici, studenčnem jetičniku, telohu in premenjalnolistnem vraničniku, nič pa o zvončkih, ki so pravkar množično cveteli) ter živalih v njem in ob njem (vodnem drsalcu, kačjem pastirju, raku koščaku in močeradu). Mimo table o tleh, deževnikih in krtih ter še čez eno brv sva mimo stopnic desno navzgor po dobrih 10 minutah prikoračila do mlake, ob kateri so stale klopce ter tabla o mlakah, njihovih prebivalcih (pupkih, rjavih žabah in krastačah) in prehranjevalnih verigah. V zatrepu doline minuto stran naju je razveselil slap, ki sicer ni bil posebno vodnat, a spričo gladke, 30 m visoke previsne stene v ozadju kljub temu slikovit. Iz tiste stene izvira potok Gruska. Šla sva nazaj k stopnicam, da bi si ogledala še Puščavnikovo jamo.
Povzpela sva se po dolgem in strmem stopnišču, zavarovanem z jeklenico. Pri kažipotu levo sva ga zapustila, se spustila proti jami in dobrih 10 minut nad slapom zagledala vhod vanjo. Dolga je 22 m in v njej je bil nekoč izvir. Na koncu jame živijo kobilice, včasih tam domuje tudi kak netopir. Midva nisva srečala nič živega, le skromna postelja je spominjala na nekdanjega stanovalca. Puščavnikova se imenuje, ker se je vanjo leta 1935 naselil Albin (tako na tamkajšnji tabli, pravilno Valentin) Podstenšek (1901–1936), med ljudmi znan kot Puščavnik. Pred jamo je pridigal in bral svoje pesmi, napisane v Hudi luknji, kjer je živel prej. Na njegovo pretresljivo zgodbo sva naletela že na Šaleški planinski poti. Na tabli ob jami je slika njegove pesniške zbirke in tako sem jo našla v Cobissu (16 strani, ilustrirana, založnik Koziker Konrad, 1935). Vrnila sva se k stopnicam in se povzpela po njih do razgledišča, s katerega nisva videla čisto nič, ker sva gledala natanko proti soncu.
Prej kot v 5 minutah sva bila spet na odmikališču. Še enkrat sva se podala po že prehojeni cesti. Tokrat nisva sledila puščici levo, temveč sva nadaljevala po asfaltu, za prvim ovinkom pa je cesta postala makadamska in čez čas že bolj kolovoz. Ko sva izstopila iz gozda, sva šla mimo zapuščenih hiške in gospodarskega poslopja (Vrenska Gorca 60). Na razcepu za njima sva izbrala levi krak, blaten, razrit, ponekod še zasnežen in poledenel. Spustil se je k potoku in ga prečkal. Na drugi strani sva nadaljevala navzgor k nekaj razpadajočim hišam (Vrenska Gorca 54, 55). Od njih naju je široka pot pripeljala do še ene zapuščene domačije, nato pa sva se povzpela v »civilizacijo«, ki so jo napovedovali smeti in zoprno brenčeč daljnovod, k Vrenski Gorci 70, do katere pripelje celo asfaltna cesta.
Ker nama je ostalo še nekaj dneva, v Polju nisva takoj zavila levo proti Sedlarjevemu, ampak sva nadaljevala v slabih 10 minut oddaljeno središče vasi k cerkvi in nekdanji šoli. Za tako vas nenavadno velika šola je bila obdana z zidarskimi odri. Na vprašanje, kje je spominska plošča s pročelja, ki sva si jo hotela ogledati, sva dobila presenetljiv odgovor delavcev: pravkar (!) so jo sneli in odnesli noter. Ploščo, hudo potrebno obnove, posvečeno kar 1.447 prebivalcem Polja in Buč, 11. novembra 1941 izgnanim v nemška izseljenska taborišča, nama je pokazala prijazna gospa, ki že 30 let stanuje tam (ves ta čas že ni več šole). Obiskala sva še spomenik v izgnanstvu umrlim domačinom na pokopališču in spominsko ploščo na gasilskem domu, prav tako posvečeno izgnancem iz Polja, ki so ji leta 2021 dodali ploščo v zahvalo udeležencem osamosvojitvene vojne za Slovenijo. Lahko sva si ogledala tudi lepo notranjost cerkve sv. Nikolaja.
Čez slabe pol ure sva bila deležna občudovanja in pohvale lastnice najinega »parkirišča«. Res je trajalo več kot 9 ur (čiste hoje le kakih 5 in pol, če ne štejem »postopanja« po vaseh), a ni bilo posebno naporno, le (asfaltnih) cest je bilo preveč.
Ni komentarjev:
Objavite komentar