09 december, 2020

Srednja Ponca bolj naporna kot zahtevna

Ko sva se 10. julija odpravljala na Srednjo Ponco, sva se zavedala, da je pred nama dolga pot, zato sva sprva razmišljala, da bi si v Planici izposodila kolesi in tako hitreje prispela v Tamar, kamor avtomobilom ni dovoljeno. Pa sva si premislila in se zapeljala le do parkirišča pod smučarskimi skakalnicami. Za celodnevno parkiranje sva plačala 2,50 evra. Avto sva pustila pri avtodomih, kajti drugi deli parkirišča so bili zaprti. Šele potem sva videla, da so se nekateri peljali čisto do konca in parkirali tam (5 minut hoje). Ne vem, zakaj nama možak, ki je pobiral parkirnino, tega ni povedal, čeprav je bil vprašan.

 

 

 

 

 

 

Mimo okrogle steklene stavbe Nordijskega centra Planica z vetrovnikom, muzejem smučarskih skokov in razgledno ploščadjo (to pa kdaj drugič, sva rekla) sva šla do konca asfalta, kjer so stali kažipoti, tabla o planiški dolini in znak za prepoved nadaljnje vožnje. Tam sva zavila desno po markirani sprehajalni poti 9. Gozdna cesta se je večino časa vzpenjala. Še dobro, da si nisva izposodila koles, saj bi – nevajena kolesarjenja – ves čas navzgor po razdrapanem makadamu in s težkima nahrbtnikoma verjetno precejšen del poti pešačila ob kolesu, vsaj jaz. Za cesto so se vrstili klopce, razlagalne table (o preoblikovanju doline, ledeniških balvanih, jezerski kredi) in zanimivi informativni stebrički, ki pohodnike seznanjajo ne le z razdaljami do naslednjih točk, ampak tudi z razgledi – kaj vidimo od tam oziroma kaj bomo videli in čez koliko časa. Po 20 minutah hoje po senčnem gozdu sva pri raztežilniku 3 Tamar (raztežilnik je manj običajen izraz za razbremenilnik, napravo za zmanjšanje vodnega tlaka v dovodnih ceveh) stopila na sonce. Nad objektom sva videla Ponce, pred seboj pa Visoko peč in Slemenovo špico, kasneje še Travnik, Veliko in Malo Mojstrovko, nato Srednjo Ponco, Šite, Goličica in Jalovec. Šla sva tudi mimo raztežilnika 2.



 

 

 


 

Čez dobre pol ure sva zagledala stavbe. Namesto idiličnega okolja naju je pričakalo hrumenje traktorja, na katerega so nalagali veje, ki so ostale od sečnje. Z leve je pritekla cesta in ob stičišču z najino sva prebrala razlagalno tablo o Zelju (tako se imenujejo tamkajšnji pašniki, kjer je Agrarna skupnost Rateče v začetku 19. stoletja postavila ovčjo sirarno in ogrado za zbiranje ovc pred molžo, imenovano tamar; zdaj travnike čedalje bolj zarašča gozd). Tam (1094 m) so bili tudi kažipoti in stebriček s smernimi tablicami. Na desni sva uzrla 10-metrski slap Nadiže (do tja je 20 minut zahtevne poti, za kar tisti dan nisva imela časa), ki izvira na pobočju Zadnje Ponce, v dolini ponikne in priteče na dan v Zelencih kot izvir Save Dolinke. Do kapele Marije Pomagaj in Planinskega doma Tamar (1108 m) ni bilo več daleč. Od njega sva že videla votlini, mimo katerih naju bo vodila pot. Pred domom je sedel par, ki sva ga nekoč srečala na Golici; v Tamar sta prišla samo na zajtrk in nista imela nobenih planinskih načrtov, zanimalo pa ju je, kam greva midva, in sta nama zaželela srečno pot.







Kažipot Srednja Ponca 3h 30min z znakom za zahtevno pot je kazal desno, a v tisto smer sta vodili dve stezi, ena takoj pri kažipotih in ena nekoliko naprej mimo ostanka ameriškega bombnika B-24, ki je 22. novembra 1944 strmoglavil na Kotovem sedlu (edinega preživelega člana posadke so rešili kranjskogorski partizani). Po slednji sva vstopila v gozd, »zalit« z gruščem. Ko markacij nekaj časa ni bilo, sva se držala desno in prej kot v 5 minutah prišla do kažipotov (1128 m) desno Srednja Ponca 3h 30min (zahtevno), Visoka Ponca 4h (zelo zahtevno), levo Jalovec 6h, Mangart 8h (oba zelo zahtevno). Stopila sva na plano in prečkala suho strugo. Ob poti je cvetelo precej klinčkov, dlakavih slečev, ozkočeladastih preobjed, ivanjščic, grintavcev in drugih rož. Spet sva zagledala prej omenjeni votlini. Ob stezi je ležala velika skala z napisom Ponce in puščico navzgor. Čakal naju je zelo strm vzpon, ki naju je pripeljal med ruševje.


 

Po dobrih 10 minutah sva postala pod prvo, pokončno votlino, pod katero je tekel potoček. Ko sva se razgledovala, je Jani prepoznal Grlo, čez katero sva se novembra 2012 povzpela na Slemenovo špico. Vzpenjala sva se po krušljivih skalah in drobirju, ponekod čez kar visoke »stopnice«. Ko je stezica zavila levo, ni bila več tako skalnata, ampak je bila posuta z iglicami, pod katerimi so se skrivale korenine. Zelo ozka je bila in ponekod je tekla čisto po robu. Markacije so bile redke in stare. Čez 15 minut sva se s pomočjo prvih dveh klinov povzpela v prijetno hladno veliko vodoravno votlino. Pod njo so cvetele ciklame in bele kobulnice. Levo okrog votline so nama pomagali klini in prva jeklenica. Za skalnim vogalom sva zlezla v gozd, še vedno po strmi ozki, deloma skalnati stezici v ključih. Po 5 minutah sva na levi zagledala nekakšen spodmol z več luknjami. Pri njem sva krenila desno, nekaj časa prečila strmo pobočje, nato pa se spet vzpenjala. Drevje se je počasi umikalo ruševju in drugemu grmovju, pod njim pa so se izmenjavali zaspančki, materine dušice, repuši, mračica, nokote, lepki osati in druge rože.



Po 20 minutah sva naletela na še en klin. Spet sva se znašla med macesni, listavci in ruševjem, v gozdu, ki je sčasoma postal samo listnat. Zaradi odpadlega listja je bila pot večkrat slabo vidna. Še čez 20 minut je bilo gozda konec in zakoračila sva čez gruščnato območje, poraslo s travo in drugo podrastjo pa tudi s posameznimi drevesi in grmi. Levo je tekel gruščnat jezik (le riža, ne grapa), nato sva ga prestopila, da je bil na desni. Čez četrt ure sva bila že čisto pod skalovjem, zatem se je najina pot staknila z rižo in skupaj smo zavili levo. Čez 10 minut sva se pred majhnim naravnim obokom obrnila desno navkreber in kmalu izstopila iz gozda v skalnat svet. Skoraj sva prezrla markacijo, pri kateri je bilo treba levo. Po dobre četrt ure se je na levi pokazalo veliko melišče z zaplatami snega krnica pod Strugom in Zadnjo Ponco, imenovana Pod Pečmi. Avriklji, alpske velese in rumeno milje so že odcveteli. Prišla sva do grape, po kateri sva se povzpela ob dolgi jeklenici, najprej po desni strani, nato po levi. Čez 25 minut sva jo ubrala desno čez naslednjo grapo, kjer so me razveselili rumeni cvetki ranjakov in dvocvetnih vijolic pa tudi grebenuše. Strmina se je unesla, ker je steza tekla vzporedno s pobočjem; začelo se je daljše prečenje. Pred še eno votlino sva zavila desno, spet čez grapo, in se čez čas spustila ob jeklenici. Z robu čez 25 minut se nama je odprl nov pogled naprej – do cilja je bilo še daleč.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naslednja (strma) grapa se je razlikovala od predhodnic po tem, da nisva stopila ne vanjo ne čeznjo, ampak sva se spustila desno podnjo. Pogosto sva se ozirala navzgor, pa cilj ni bil videti nič kaj bliže. Navsezadnje se je prečenje le končalo in pognala sva se proti grebenu. Čez pol ure je postala okolica bolj travnata. Tam so še cveteli triglavske rože in rumeno milje. Že dalj časa sva bila deležna lepih razgledov. Srečala sva planinca, ki sta povedala, da ta dan še nista naletela na živo dušo, tako kot tudi midva ne. Že tako strmo pobočje se je postavilo še bolj pokonci in v čedalje bolj skalnatem svetu je bilo treba tudi nekoliko poplezati. Med skalami pravzaprav ni bilo več poti, a k sreči je bilo dovolj markacij. Začele so se pojavljati cvetoče blazinice pirenejskih kamnokrasov, brezstebelnih lepnic, kamnokrečev. Greben sva dosegla nekoliko levo od vrha, na katerega sva stopila po tričetrt ure.



 

 

 

 

 

S Srednje Ponce (2228 ali 2231 m), ki sliši tudi na ime Ponza di Mezzo, saj je mejna gora, je imeniten razgled. Na severu je glavna Visoka Ponca, proti vzhodu je širok pogled na Julijce od Frdamanih polic do Velike Mojstrovke in še več (iz »druge vrste« kuka Triglav), v ozadju se kaže Kepa, na jugozahodu kraljujeta Jalovec in Mangart. Spodaj sva videla na vzhodu Tamar, Planico in dalje, na zahodu Jezersko planino/Alpe del Lago in Belopeški (tudi Mangartski ali Fužinski) jezeri /Laghi di Fusine. Na vrhu so geodetski kamen z napisom VT, mejni kamen 3/2, s kamni ograjen okrogel prostorček (meni) neznanega namena in majhna vpisna skrinjica, obtežena s kamnom. Tudi na pretežno kamnitem temenu ni manjkalo rož, poleg nekaterih že omenjenih še marjetic, okroglolistnih mošnjakov, traunfellnerjevih zlatic.






 

 

 

Vrnila sva se po poti vzpona. Tokrat sva opazila tudi slap Črna voda, ki ga gor grede nisva. Čisto na koncu, že v dolini, se nama jo je nekako »posrečilo« zgrešiti, tako da sva sestopila drugje, kot bi bila morala. Ubrala sva smer, za katero sva mislila, da je prava, potem pa sva se s težavo prebijala skozi gost in zaraščen gozd. Ko sva se pririnila do tistega dela, ki je bil »zalit« z gruščem, sva skozi drevje končno zagledala stavbe. Pred kočo sva povečerjala. Še dva gosta sta se tiho pomenkovala pri eni od miz, tujca, ki sta nameravala v koči prenočiti. Dnevna svetloba je že ugašala, a naju je čakala še skoraj ena ura ceste do Planice.


Ko je Jani izbral tokratni cilj, nisem bila najbolj navdušena, ker sem se bala, da bo pot prezahtevna. Potem se je izkazalo, da so bile skrbi odveč, na navdušenje nad razgledi in rožami pa je vendarle padlo nekaj sence: pot je bila kar prenaporna zaradi dolžine  (čiste hoje 5 ur tja in 4.45 nazaj, s postanki 11.20) in zaradi strmine. Ampak po petih mesecih se spomnim skoraj samo še lepega dneva, pisanega cvetja in čudovitih razgledov.

Ni komentarjev: