Na spletnih straneh Zaplana.net boste našli opise izletov po Sloveniji in slovenskih rož, tu pa vas čakajo dodatni namigi, kratki opisi izletov, še preden se popolnejši pojavijo na Zaplana.net, in informacije o tem, kje trenutno cvetijo zanimive rože.
28 oktober, 2006
Jesen na kraških travnikih
26 oktober, 2006
Nočna Šmarna gora

Ponoči gre malo počasneje, posebno če ti pot ni dobro znana: po Poti čez Peske do Vozne poti, ki pelje v Aljažev Zavrh, in čez sedlo do vrha sva hodila 40 minut. Plezalna in Westrova pot sicer nista ravno za ponoči, katera druga bi se pa še našla. Kaj takega si lahko privošči vsak, ki je dovolj blizu kake "mestne" ali "hišne" gore (Marjan Raztresen, Hribi nad mesti, Mladinska knjiga 2003; manj razvpitih v vodničku seveda ni, pa nam poročajte o svojih najljubših, da jih spoznamo tudi mi) in jo dobro pozna.
Ker se ponoči slabo vidi, pogledamo vse bolj od blizu, in tako sva "odkrila" novo napisno tablo pri Turškem znamenju. Iz teme so se svetile oči mladega mucka, na nebu so sijale zvezde, razsvetljena panorama Ljubljane pa je bila skoraj velemestna. V nočnem miru še zvonček pri svetem Antonu lepše zveni.
21 oktober, 2006
Jesensko Pohorje


Najin cilj je bil Klopni vrh. Spotoma sva »osvojila« še Mizni vrh, a če pričakujete kako štajersko Mizasto goro, boste razočarani: to je nadvse pohleven vrh brez razgleda. Tudi Klopni vrh ni nič drugačen, ne kar se tiče pohlevnosti in (ne)razglednosti ne po višini: oba merita enakih 1340 m. Če pa pričakujete Pohorje, nikakor ne boste razočarani: še vedno ga krasijo šumeče smreke in sinje modro nebo, po katerem potujejo čudoviti oblaki, poti so lepe, prijetne, vsepovsod teče ali vsaj curlja kaka voda. Zlatih macesnov sicer nisva videla, so bile pa zato bukve prav ognjeno oranžne. V približno dveh urah in pol sva bila pri Koči na Klopnem vrhu (do vrha je od nje le še deset minut), kjer dobite precej dobro joto in odločno preveč moke v pasulju.
Ruški markacisti so opravili svoje delo z odliko in to je pohodnikova sreča, kajti zemljevid Pohorje (1 : 50.000) je precej navzkriž z dejstvi.
18 oktober, 2006
Zares na Nanosu



Macesni vabijo

15 oktober, 2006
Na Jermanco le s terencem

11 oktober, 2006
Asfalt je očitno poceni
Trma pa takšna ...
05 oktober, 2006
Lep deževen dan na Miklavški gori

Pred časom sva se na poti na Stari vrh "ujela" na nenavadno ime Dragobaček (vesela bom, če se bo oglasil kdo, ki ga zna razložiti). Pogled na zemljevid je pokazal, da je prikladno izhodišče za razgledni vrh s cerkvijo sv. Miklavža. Ker pa tja po vsem videzu pelje le cesta, sva ga uvrstila na seznam "za deževne dni". Včeraj je prišel na vrsto. S ceste Škofja Loka–Železniki sva Pr' Birt v Praprotnem zavila levo in nato v Zg. Luši desno v Dragobaček. Po 4 km je na koncu makadama odcep ostro levo. Od tam do sv. Miklavža je slabo uro hoda po gozdni cesti in na koncu po kolovozu. Zadnji del poti je zelo strm. Če vam je ura premalo, lahko začnete že v Zg. Luši ali kje vmes. Najbolj si bom zapomnila rdeče bogastvo jerebik, močerada, ki je poziral v nedogled, in zelene valove travnikov. Na enem takih jezdi sv. Miklavž. Kakšen prijazen kotiček! Pust deževen dan se je spremenil v lep deževen dan (še dežnika ni bilo treba odpreti, palice sva pa kar malo pogrešala). Vrniti se bo treba v lepem vremenu, ko bo kaj razgleda in bo prijetno posedeti na klopci. Morda iz Selc po poti, označeni z rumeno-zelenimi markacijami.
V soboto sva bila na Grintovcu. Tisto je bil seveda precej večji dosežek kot Miklavška gora, a Grintovec je tako vsem na očeh, da o njem nisem poročala. Pa tudi zato ne, ker boste opis poti nanj že kje našli, povabila na Miklavško goro pa najverjetneje ne. Zdaj ga pa imate!
Mački in grmade
Ker je izlet prijetno zaokrožiti, se rad vračam skozi Setnico, vendar je pot do Mačkovega grabna speljana pretežno po cesti. Pred nekaj leti mi je znanec sredi zime pokazal neoznačeno pešpot, ki vas od Setnice pripelje skoraj do parkirišča. Danes sem jo po naključju spet našel.
Skozi Setnico sledite markacijam in se spustite po stezici med hišami. Na začetku gozda (nekaj metrov za znamenjem ob poti) zavijte desno (markirana pot gre levo) na precej izmučen kolovoz (uporabljajo ga za spravilo lesa, kar ga je dodobra načelo). Na prvem razcepu ostanite na desnem (položnem) kraku. Čaka vas pretikanje skozi podrte veje (le nekaj metrov) in izmikanje praproti, na drugi strani poseke pa postane kolovoz spet širši. Na prvem očitnem desnem ovinku se od njega odcepi pešpot, ki se hitro spušča v levo po grebenu. Sledite ji, na vseh razcepih se držite rahlo v desno, in v dobre četrt ure se boste znašli na makadamu tik nad parkiriščem, kjer ste pustili avto.
Še nekaj namigov za tiste, ki bi radi videli zadnje jesenske rože: v grabnu boste našli lepe samoperke, nad Jelovčnikom pa rušnate zvončice.
Naročite se na:
Objave (Atom)