Na spletnih straneh Zaplana.net boste našli opise izletov po Sloveniji in slovenskih rož, tu pa vas čakajo dodatni namigi, kratki opisi izletov, še preden se popolnejši pojavijo na Zaplana.net, in informacije o tem, kje trenutno cvetijo zanimive rože.
25 februar, 2008
Na Šenturško Goro
Od opuščene šole je lep pogled na Ljubljansko kotlino in del Gorenjske. S spominske table na župnišču poleg cerkve sv. Urha, ki je dala vasi ime, izvemo, da je bil tu župnik Simon Robič (1824–1897). Ko je bil kaplan v Dobu, je raziskoval okoliške podzemske jame. V njih je našel posebno vrsto slepih hroščev, ki se imenujejo po njem robiči. Ob obletnicah njegove smrti 7. marca domžalski jamarji pripravljajo na Šenturški Gori spominsko slovesnost. Njegove bogate zbirke hranita Prirodoslovni muzej Slovenije in Narodni muzej. Po njem se imenuje tudi več polžev. Sodeloval je s strokovnjaki iz Evrope in Amerike. Skratka (še en) mož, o katerem premalo vemo. Dve drugi tamkajšnji »prireditvi« pa pripravlja komendsko planinsko društvo: 12 ur Šenturške Gore maja ob občinskem prazniku in pohod z baklami k polnočnici, ki jo daruje priljubljeni župnik Pavle Juhant iz Tunjic (te so (malo manj) znane tudi po tem, da sem tam začela svojo planinsko »kariero«).
Vrnila sva se čez Zaloški rob. Od cerkve sva šla po cesti do gostilne Pavlin, kjer je vpisna skrinjica KPP, kmalu za njo pa se levo odcepi pot proti Komendi in se pred Komendsko Dobravo združi s potjo »Na skalo«. Ker se je že mračilo, sva se z Dobrave vrnila po cesti in srečala kar nekaj avtomobilov, ki so se peljali k planinskemu domu, kjer so ob sredah zvečer »uradne ure«. V obe smeri slabe tri ure hoje (brez postankov). Za primerjavo: najboljši udeleženci 12 ur Šenturške Gore napravijo več kot 10 krogov.
Blegoš, zimski lepotec
24 februar, 2008
Novo na Zaplana.net: Pomladne rože, Slavnik
V toplih dneh brez burje bo zelo prijeten vzpon na Slavnik, ki ga priporočam kot izlet tega meseca. Seveda se nanj odpravite po južnih pobočjih (iz Podgorja), da vas bo med potjo prijetno grelo sonce. Povezavo na ta izlet boste našli na naši domači strani.
Čez dober mesec boste na kraških travnikih opazili cvetove avstrijskega gadnjaka, rože tega tedna. Tudi njegova fotografija vas čaka na naši domači strani.
19 februar, 2008
Nad dolino Dragonje
Tudi nazaj grede ni šlo povsem po opisu. Vedno bolj zapuščen kolovoz (na koncu steza), po kateri se vrnete v Krkavče, je najbolj desna izbira, širši kolovozi, ki se končajo med nasadi oljk, pa se odcepijo v levo. Razen te malenkosti pa bi me opis zanesljivo pripeljal do izhodišča ... če se ne bi odločil za drugo porcijo grmičenja. Tam, kjer vas kažipot (stiliziran vodnjak) pošlje v desno, poiščite staro zaraščeno stezo, ki precej naravnost (le na začetku malce navzdol) vodi pod kamnitim zidom. Ko boste čisto dokončno obupali, boste morda (tako kot jaz) za grmovjem med odluščenimi kamni v zidu desno od sebe opazili stopinje, ki vas popeljejo na višje ležečo teraso, s te pa je do ceste le še minuta ali dve (sicer pa lahko pretikanje med grmovjem kadarkoli prekinete in se odpravite v desno, do asfaltne ceste je ves čas le nekaj deset metrov).
17 februar, 2008
Novo na Zaplana.net: Kucelj mimo Školja svetega Pavla
Sredi pomladi boste v bukovih gozdovih po vsej Sloveniji našli trilistno penušo, rožo tega tedna. Njena fotografija vas čaka na naši domači strani.
13 februar, 2008
Iz Movraža do sv. Kvirika
Pot se začne sredi Movraža (pri hiši Movraž 57a), začetek je označen z markacijo in kažipotom, pa tudi sicer boste na poti (čeprav je ni na nobenem zemljevidu) našli ostanke starih markacij. Po širokem kolovozu se sprehodite čez dolino (tukaj ji rečejo vala), onkraj nje se kolovoz spremeni v dobro uhojeno pot, ki se začne skozi borove gozdičke vzpenjati po pobočjih Dobravice.
Precej pod vrhom se pot priključi staremu kolovozu. Temu sledite do razglednih travnikov pod vrhom, kjer zavijete levo na stezo, ki jo precej uspešno skriva suha trava. Steza vas v nekaj minutah mimo ostankov gradišča (Gradec) pripelje do cerkvice sv. Kvirika (iz Movraža slabo uro, naredili pa ste dobrih 200 višinskih metrov).Po krajšem počitku se lahko vrnete v Movraž ali pa se odpravite naprej mimo Velega Badina do spodmolov nad Mlini in naravnega mostu. Od mostu se odpravite levo, se spustite v Movraško valo in po cesti ali po kolovozih ob robu doline nazaj v Movraž (še približno dve uri hoje).
Pomlad prihaja ...
12 februar, 2008
Kališče vsaj malo po svoje
Po telefonu sem izvedela, da je zasneženo šele "nad drugo klopco". Res se je skoraj natanko tam poleg telohov začel beliti tudi sneg. Moje predstave, da bi moral vsak oskrbnik vedeti, kakšne so poti, ki vodijo na "njegov" hrib in naprej od koče, so brez dvoma naivne, toda po svoje imam srečo: tako me vsak poznavalski oskrbnik razveseli. Pot je kar strma, a po lepo speljanih ključih sva bila v slabih dveh urah na cilju. Že na Spodnjem Kališču je bilo zelo lepo, okoli koče pa je bila prava zimska idila. Ker si še nisva zaslužila jote, sva potegnila tiste pol urice do Bašeljskega prevala. Tja naju je vodila le ozka gaz (markacije so bile najbrž pod snegom) redkih osvajalcev Storžiča. Na klopci nad prevalom sva bila sredi nedotaknjene beline kot v raju, pred nama pa se je sončil zasneženi Storžič. Opazovala sva tri, ki so plezali nanj, in zdelo se je, da nimajo lahkega dela.
Za nazaj sva načrtovala drugo pot: mimo Hudičevega boršta. Označen odcep je dobrih 5 minut pod kočo, a potem sva se zaman ozirala za markacijami. Sledila sva gazi in kmalu opazila rdeče križce (ikse), ki se jih je najin predhodnik očitno držal. Pot je skalnata in strma, v snegu prava drsalnica. "Špičasta," je pripomnil domačin, ki nama je pojasnil, da bi bila morala zaviti levo po poti, ki sva jo prečkala kakih 20 minut pod kočo, a brez oznak tega seveda nisva vedela. Povedal nama je, da se spuščava po zimski poti; ker je tako strma, se kmalu otrese snega, zato je pozimi laže prehodna. Tako sva prišla na jutranjo pot, a sva z nje zavila levo za kažipotom Mače po gozdni cesti. Ta je kvečjemu kolovoz, blaten pa tako, da sva na koncu že komaj dvigovala noge, in zaradi skal in vejevja trenutno sploh ni prevozen (iz avta gotovo ne bi opazili lapuhovih sončkov, ki razveseljujejo pešce). Mimo spodnje postaje tovorne žičnice sva bila kmalu v znanem svetu. Ves spust kljub "raziskovanju" ni trajal več kot vzpon.
10 februar, 2008
Novo na Zaplana.net: Pliskina pot, pomladne rože
Ta teden vas v galeriji slovenskih rož čakata dve pomladni roži, ki ljubita suha skalna pobočja: rano materino dušico boste našli na kamnitih travnikih, kamnokrečno lepnico pa v skalnih razpokah. Oglejte si ju med novostmi v galeriji slovenskih rož.
Bledorumeni koreničnik, roža tega tedna, bo zacvetel že precej pred njima; v okolici Osapske jame in pod Kraškim robom nad Črnim Kalom ga boste našli že sredi marca. Njegova fotografija je na naši domači strani.
Pred nekaj dnevi mi je Helena Širca poslala prijazno povabilo na obisk Pliskine poti okoli Pliskovice. Pot je tako dobro in vabljivo opisana, da vam lahko le priporočim, da se še sami odpravite tja.
Pliskino pot sem zaradi odličnega opisa dodal tudi na svoj zemljevid izletov po Sloveniji, na katerem boste našli že prek dvesto opisov.
02 februar, 2008
Na Planino čez Špico
Do Hamexa se lahko sprehodite po asfaltu, ki se s tankovske ceste odcepi v desno (tam je tudi kažipot), še bolje pa bo, če tik pred prvo njivo zavijete na ozek (nemarkiran a dobro uhojen) kolovoz, ki vas med travniki popelje do daljnovodov in nato prav pod daljnovodom nazaj do ceste. Na drugi strani ceste vas vodi mimo bivše tankovske zapore (spet pod daljnovodom) pošteno blaten kolovoz proti gozdu; tam boste opazili tudi prve markacije.
Po krajšem vzponu skozi gozd zavije kolovoz rahlo v levo, markacije pa vas po precej zaraščeni bližnjici pošljejo v desno. Ko se spet priključite kolovozu, je orientacijskih težav konec: po udobni stezi, ki se le tu in tam nekoliko bolj strmo vzpenja, boste prišli do Špice (vsaj napis na tamkajšnji klopi trdi da ste na Špici), nato pa po strmem kamnitem grebenu do planinske koče na Planini.